Original: $226.14
-65%$226.14
$79.15The Story
Description:
This modern minimalist metal garden light features a high-density die-cast aluminum body with a sleek black finish, blending understated style with robust construction. It offers two height options—28cm and 80cm—to suit different outdoor layout needs, whether for low-profile accent lighting or taller functional illumination. applications.
DETAILS
| Product Name: | Metal garden lights |
| Product Type: | Post Lights |
| Power Supply: | Hardwired |
| Voltage: | 110V |
| Power: | 8W |
| Lumens: | 700-800lm |
| Frame Material: | Aluminum |
| Ingress Protection: | IP65 |
| Finish: | Black |
| Light Source: | LED Integrated |
| Control Type: | Wall Switch |
| Mounting Type: | Ground |
| Shape: | Dome |
| Color Temperature: | Warm White (3000K) |
| Shade Material: | PC |
| Shade Color: | White |
| Average Lifespan: | 20000H |
| Style: | Modern,Simple |
| Color Rendering Index (CRI): | Ra>80 |
| Light Direction: | Ambient |
| Indoor/Outdoor: | Outdoor |
| Process: | Die-Casting,Sanding,Spray Painting |
| Features: | Dust Proof,Rust Proof,Waterproof |
| Applicable Scene: | Courtyard,Lawn,Park,Yard |
| Product Care: | Turn Off the Power,Wipe Clean with Dry Cloth |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Description:
This modern minimalist metal garden light features a high-density die-cast aluminum body with a sleek black finish, blending understated style with robust construction. It offers two height options—28cm and 80cm—to suit different outdoor layout needs, whether for low-profile accent lighting or taller functional illumination. applications.
DETAILS
| Product Name: | Metal garden lights |
| Product Type: | Post Lights |
| Power Supply: | Hardwired |
| Voltage: | 110V |
| Power: | 8W |
| Lumens: | 700-800lm |
| Frame Material: | Aluminum |
| Ingress Protection: | IP65 |
| Finish: | Black |
| Light Source: | LED Integrated |
| Control Type: | Wall Switch |
| Mounting Type: | Ground |
| Shape: | Dome |
| Color Temperature: | Warm White (3000K) |
| Shade Material: | PC |
| Shade Color: | White |
| Average Lifespan: | 20000H |
| Style: | Modern,Simple |
| Color Rendering Index (CRI): | Ra>80 |
| Light Direction: | Ambient |
| Indoor/Outdoor: | Outdoor |
| Process: | Die-Casting,Sanding,Spray Painting |
| Features: | Dust Proof,Rust Proof,Waterproof |
| Applicable Scene: | Courtyard,Lawn,Park,Yard |
| Product Care: | Turn Off the Power,Wipe Clean with Dry Cloth |






















