The Story
| Material | Aluminum. Frosted Glass |
|---|---|
| Style | Modern |
| Finish | Copper |
| Type | Pendant Light |
| Color | White |
| Certified | Compatible with North America. Saudi Arabia. Europe. Australia Certification |
| Length | 120cm |
|---|---|
| Width | 8cm |
| Height | 100cm |
| Light Source | E26 or E27 |
| Dimming | Compatible with dimmer switches |
| Manufacturer Number | PINP-JS-D8027 |
- 47.2 length (120cm) x 3.1 width (8cm) x 39.4 height (100cm). Weighs 26.5 lbs. (12kg)
- 55.1 length (140cm) x 3.1 width (8cm) x 39.4 height (100cm). Weighs 33 lbs. (15kg)
- Uses two 40-watt E26 or E27 incandescent bulbs (not included) 90 CRI.
- This stunning Dalton Linear Pendant Lamp adds elegance and charm to any room. making it an ideal choice for modern interiors.


Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Material | Aluminum. Frosted Glass |
|---|---|
| Style | Modern |
| Finish | Copper |
| Type | Pendant Light |
| Color | White |
| Certified | Compatible with North America. Saudi Arabia. Europe. Australia Certification |
| Length | 120cm |
|---|---|
| Width | 8cm |
| Height | 100cm |
| Light Source | E26 or E27 |
| Dimming | Compatible with dimmer switches |
| Manufacturer Number | PINP-JS-D8027 |
- 47.2 length (120cm) x 3.1 width (8cm) x 39.4 height (100cm). Weighs 26.5 lbs. (12kg)
- 55.1 length (140cm) x 3.1 width (8cm) x 39.4 height (100cm). Weighs 33 lbs. (15kg)
- Uses two 40-watt E26 or E27 incandescent bulbs (not included) 90 CRI.
- This stunning Dalton Linear Pendant Lamp adds elegance and charm to any room. making it an ideal choice for modern interiors.

























