Original: $208.66
-65%$208.66
$73.03The Story
| Material | Metal. Wood. Glass |
|---|---|
| Style | Modern |
| Finish | Walnut color |
| Type | Pendant Light |
| Color | Amber |
| Certified | Compatible with North America. Saudi Arabia. Europe. Australia Certification |
| Diameter | 20cm |
|---|---|
| Height | 22cm |
| Light Source | E12 or E14 |
| Dimming | Compatible with dimmer switches |
| Manufacturer Number | PINP-16718 |
- 1 head: 7.9 diameter (20cm) x 8.7″ height (22cm). Weighs 5.5 lbs. (2.5kg)
- 3 heads: 31.5 length (80cm) x 8.7″ height (22cm). Weighs 17.6 lbs. (8kg)
- Uses 15-watt E12 or E14 incandescent bulbs (not included). 90 CRI.
- Comes with 59 hanging wire. Adjustable hanging height.


Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Material | Metal. Wood. Glass |
|---|---|
| Style | Modern |
| Finish | Walnut color |
| Type | Pendant Light |
| Color | Amber |
| Certified | Compatible with North America. Saudi Arabia. Europe. Australia Certification |
| Diameter | 20cm |
|---|---|
| Height | 22cm |
| Light Source | E12 or E14 |
| Dimming | Compatible with dimmer switches |
| Manufacturer Number | PINP-16718 |
- 1 head: 7.9 diameter (20cm) x 8.7″ height (22cm). Weighs 5.5 lbs. (2.5kg)
- 3 heads: 31.5 length (80cm) x 8.7″ height (22cm). Weighs 17.6 lbs. (8kg)
- Uses 15-watt E12 or E14 incandescent bulbs (not included). 90 CRI.
- Comes with 59 hanging wire. Adjustable hanging height.

























