Original: $1,958.67
-65%$1,958.67
$685.53The Story
| Material | Resin. Fabric |
|---|---|
| Style | Modern |
| Finish | White |
| Type | Floor Lamp |
| Color | White |
| Certified | Compatible with North America. Saudi Arabia. Europe. Australia Certification |
| Diameter | 50cm |
|---|---|
| Height | 150cm |
| Light Source | E26 or E27 |
| Dimming | Compatible with dimmer switches |
| Manufacturer Number | PINF-2414-S |
- 19.7 diameter (50cm) x 59 height (150cm). Weighs 22 lbs. (10kg)
- Uses 40-watt E26 or E27 incandescent standard bulb (not included). 90 CRI.
- The name Farooo is inspired by the Italian word for a lighthouse and its intense beam of light. which acts as guidance for ships around dangerous coastlines.
- Comes with 59 plug cord.


Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Material | Resin. Fabric |
|---|---|
| Style | Modern |
| Finish | White |
| Type | Floor Lamp |
| Color | White |
| Certified | Compatible with North America. Saudi Arabia. Europe. Australia Certification |
| Diameter | 50cm |
|---|---|
| Height | 150cm |
| Light Source | E26 or E27 |
| Dimming | Compatible with dimmer switches |
| Manufacturer Number | PINF-2414-S |
- 19.7 diameter (50cm) x 59 height (150cm). Weighs 22 lbs. (10kg)
- Uses 40-watt E26 or E27 incandescent standard bulb (not included). 90 CRI.
- The name Farooo is inspired by the Italian word for a lighthouse and its intense beam of light. which acts as guidance for ships around dangerous coastlines.
- Comes with 59 plug cord.

























