Original: $1,426.94
-65%$1,426.94
$499.43The Story
| Material | Brass. Aluminum |
|---|---|
| Style | Contemporary |
| Finish | Brass |
| Type | Chandelier |
| Color | Black. White |
| Certified | Compatible with North America. Saudi Arabia. Europe. Australia Certification |
| Diameter | 141.5cm |
|---|---|
| Height | 40.5cm |
| Installation | Hardwired |
| Light Source | E12 |
| Dimming | Compatible with dimmer switches |
| Manufacturer Number | PINC-09428 |
- 55.7 diameter (141.5cm) x 15.9 height (40.5cm). Weighs 33 lbs. (15kg)
- Uses twelve 15-watt E12 incandescent bulbs (not included). 90 CRI.
- Available in Black. White lampshades.
- Comes with 11.8″+15.7″ suspension rod.


Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Material | Brass. Aluminum |
|---|---|
| Style | Contemporary |
| Finish | Brass |
| Type | Chandelier |
| Color | Black. White |
| Certified | Compatible with North America. Saudi Arabia. Europe. Australia Certification |
| Diameter | 141.5cm |
|---|---|
| Height | 40.5cm |
| Installation | Hardwired |
| Light Source | E12 |
| Dimming | Compatible with dimmer switches |
| Manufacturer Number | PINC-09428 |
- 55.7 diameter (141.5cm) x 15.9 height (40.5cm). Weighs 33 lbs. (15kg)
- Uses twelve 15-watt E12 incandescent bulbs (not included). 90 CRI.
- Available in Black. White lampshades.
- Comes with 11.8″+15.7″ suspension rod.

























