Original: $261.16
-65%$261.16
$91.41The Story
| Material | Brass. Glass |
|---|---|
| Style | Minimalist |
| Finish | Brass |
| Type | Wall Lamp |
| Color | Clear |
| Certified | Compatible with North America. Saudi Arabia. Europe. Australia Certification |
| Diameter | 45cm |
|---|---|
| Height | 20cm |
| Installation | Hardwired |
| Light Source | E26 or E27 |
| Dimming | Compatible with dimmer switches |
| Manufacturer Number | PINW-176424 |
-
Model A: 17.7″ diameter (45cm) x 7.9″ height (20cm). Weighs 6.6 lbs. (3.5kg)
- Model B: 17.7″ diameter (45cm) x 9.8″ height (25cm). Weighs 6.6 lbs. (4kg)
- Model C: 10.6″ diameter (27cm) x 7.5″ height (19cm). Weighs 6.6 lbs. (2kg)
- Uses two 40-watt incandescent bulbs (not included). 90 CRI.
- Vintage style minimalist wall sconce from Pinlighting.
- Brass structure. available in 3 glass shade styles.
- Damp rated and suitable for use in bathrooms and covered outdoor areas.


Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Material | Brass. Glass |
|---|---|
| Style | Minimalist |
| Finish | Brass |
| Type | Wall Lamp |
| Color | Clear |
| Certified | Compatible with North America. Saudi Arabia. Europe. Australia Certification |
| Diameter | 45cm |
|---|---|
| Height | 20cm |
| Installation | Hardwired |
| Light Source | E26 or E27 |
| Dimming | Compatible with dimmer switches |
| Manufacturer Number | PINW-176424 |
-
Model A: 17.7″ diameter (45cm) x 7.9″ height (20cm). Weighs 6.6 lbs. (3.5kg)
- Model B: 17.7″ diameter (45cm) x 9.8″ height (25cm). Weighs 6.6 lbs. (4kg)
- Model C: 10.6″ diameter (27cm) x 7.5″ height (19cm). Weighs 6.6 lbs. (2kg)
- Uses two 40-watt incandescent bulbs (not included). 90 CRI.
- Vintage style minimalist wall sconce from Pinlighting.
- Brass structure. available in 3 glass shade styles.
- Damp rated and suitable for use in bathrooms and covered outdoor areas.

























